Použitie pri ochorení horných dýchacích ciest

Používanie Xylitolu je prospešné aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Od roku 1970  výskyt ochorení  horných dýchacích ciest neustále stúpa asi o 5 až 6 % ročne. Väčšina rodičov sa s týmto problémom stretáva u svojich detí vo forme zápalu stredného ucha (otitis media), alergií a astmy, spolu so zápalom prínosových dutín, ktorý iba zhoršuje alergiu a astmu.

Detské infekcie ucha sú spôsobené baktériami, ktoré vstupujú do Eustachovej trubice z nosnej dutiny. Tieto baktérie spôsobujú tekutý povlak, ktorý sa nedá vysušiť, spôsobuje bolesť a umožňuje baktériám alebo vírusom, aby sa rozmnožovali a spôsobovali nepríjemnú infekciu. Liečba takýchto ochorení  horných dýchacích ciest je hlavnou príčinou používania antibiotík; a nadmerné používanie antibiotík je hlavnou príčinou vzniku kmeňov baktérií odolných voči antibiotikám, tzv. „superbaktérií“.

Alergény a dráždivé podnety v zadnej časti nosa spôsobujú okrem infekcií aj alergické reakcie. Tieto reakcie spolu s virózami horných dýchacích ciest a chronickým zápalom prínosových dutín sú hlavnými spúšťacími podnetmi pre astmu.

Nezávisle od príčiny, všetky tieto problémy začínajú buď s baktériami (pri zápale stredného ucha) alebo dráždivými podnetmi (pri astme), ktoré sa nachádzajú v zadnej časti nosa (tzv. nasopharynx).  Napriek tomu, že zápal stredného ucha a astma sú úplne odlišné choroby, to, že vznikajú na tom istom mieste (nasopharynx) naznačuje možnosť rovnakej formy preventívnych opatrení. Jednou z možností je xylitol.