Odporúčania na používanie xylitolu

Koľko?

Použitie pri diéte a cukrovke

 Xylitol sa môže používať namiesto cukru a tak často ako cukor v pomere jedna k jednej. Pretože xylitol si vyžaduje krátke obdobie, kým si naňho zvykneme, postupne zvyšujte dávky počas troch až šiestich týždňov, pokiaľ ním úplne nahradíte cukor.

Použitie pri chorobách dýchacích ciest

Xylitolový sprej používaný štyrikrát denne do každej nosnej dierky – podobne ako umývanie rúk niekoľkokrát denne – môže znížiť počet baktérií.

Použitie na ochranu zubov

Výskumy ukázali, že používanie 4 až 12 g xylitolu denne je veľmi účinné na predchádzanie zubnému kazu. Kontrolovať príjem xylitolu je jednoduché. Každá xylitolová žuvačka obsahuje asi 1 g xylitolu.

 Ako často?

Použitie pri diéte a cukrovke

Okrem náhrady za cukor v potravinách, ktoré pripravujeme a jeme, xylitol sa môže používať medzi jedlami, kde jeho pomalé absorbovanie môže poskytnúť stabilný zdroj energie a zároveň udržať nízku hladinu krvného cukru.

Použitie pri chorobách dýchacích ciest

Xylitolový sprej používaný štyrikrát denne do každej nosnej dierky – podobne ako umývanie rúk niekoľkokrát denne – môže znížiť počet baktérií. Používajte sprej štyri alebo päťkrát každý deň.

Použitie na ochranu zubov

„Ako často?“ záleží od frekvencie a dôslednosti. Ak ho používame iba príležitostne alebo len raz za deň, xylitol nemusí byť účinný, nezávisle od jeho množstva. Používajte xylitolové žuvačky najmenej trikrát, ale radšej päťkrát denne.

 Kedy?

Použitie pri diéte a cukrovke

Používajte xylitol namiesto cukru vždy, keď by ste použili cukor.

Použitie pri chorobách dýchacích ciest

Xylitolový sprej funguje najlepšie, keď sa používa v pravidelných intervaloch počas dňa.

Použitie na ochranu zubov

Aby sa dosiahli najlepšie výsledky, každý deň by dospelí aj deti mali žuť xylitolovú žuvačku okamžite po jedle a rovnako aj medzi jedlami. U mladších detí, ktorých trvalé zuby sa ešte neprerezali, vytvorenie návyku na xylitolovú žuvačku aspoň jeden rok pred prerezaním trvalých zubov pomôže zabezpečiť ich mineralizáciu a dlhodobú ochranu.

Pridaj komentár