Aromaterapia
Aromaterapia je použitie aromatických éterických olejov, na ovplyvňovanie zdravotného a psychického stavu. Termín zaviedol v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia francúzsky chemik René Maurice Gattefossé, ktorý objavil liečivé vlastnosti éterického levanduľového oleja. Aromaterapia je jednou z metód alternatívne medicíny. Aplikáciou silíc (éterických olejov) vplýva na rozličné ochorenia. Silice obsahujú látky, ktorých liečivé účinky sa používajú v mnohých liekoch.
Esenciálne oleje sa používajú už tisíce rokov v rôznych kultúrach. Približne už v období 4500 pred našim letopočtom z nich Egypťania pripravovali parfumy a lieky. Vďaka svojim antidepresívnym, stimulujúcim, detoxikačným, antibakteriálnym, antivírusovým, či upokojujúcim vlastnostiam sa éterické oleje čoraz viac stávajú obľúbenou formou prirodzenej, bezpečnej a nákladovo efektívnej terapie pre množstvo zdravotných problémov.
Čo sú to esenciálne oleje?
Éterický olej, silica, esenciálny olej, či aromatický olej, všetko je to pomenovanie pre prchavú kvapalinu rastlinného pôvodu, ktorá má charakteristickú vôňu podľa toho, aká rastlinka – bylinka bola použitá na jeho výrobu.
Tu je dôležité podotknúť, že esenciálny olej v sebe nesie charakteristickú vôňu rastliny, z ktorej bol extrahovaný. Esenciálny neznamená, že obsahuje esenciálne aminokyseliny, či iné nutričné látky.
Na rozdiel od bežných olejov, ktoré používame v kuchyni, sa éterické oleje prchavé, na vzduchu sa vyparia a nezanechajú škvrny. Na ich výrobu sa používajú rôzne časti čerstvých alebo sušených rastlín. Kvety, listy, korene, kôra, semená, plody, šupky.
Výroba esenciálnych olejov
Pri výrobe éterických olejov sa používajú rôzne postupy. Lisovanie, varenie alebo destilácia pomocou pary.
Lisovanie sa využíva pri výrobe väčšiny citrusových olejov. Olejové vačky v plodoch sa nachádzajú tesne pod šupkou. Vzhľadom na pomerne veľké množstvo oleja v citrónovej kôre a nízkych nákladoch na pestovanie, sú citrusové oleje lacnejšie ako ostatné esenciálne oleje. Čerstvé plody sa najskôr pomelú na menšie časti, čím sa pretrhnú olejové vačky. Kúsky prechádzajú do nádoby, kde sa aplikuje tlak, ktorý z nich vytlačí všetku tekutinu. Takto vytlačená šťava sa filtruje, aby sa odbúrali zvyšky plodov. Nakoniec tekutina ešte prechádza centrifúgou, ktorá oddelí šťavu a olej.
Destilácia sa využíva pri výrobe esenciálneho oleja z levandule, mäty piepornej, čajovníka, patchuli alebo eukalyptu. Surový časti rastlín sa vložia do destilačnej aparatúry na vodu, ktorá sa zohreje. Para z vody prechádza cez rastlinný materiál a dochádza k odparovaniu prchavej zlúčeniny. Táto zlúčenina potom prúdi cez špirálu, kde sa kondenzuje späť na kvapalinu a zhromažďuje sa v nádobe. Vedľajším produktom destilácie sú hydroláty alebo kvetinové vody. Takto sa napríklad predáva ružová voda.
Záujem o éterické oleje ožil v posledných rokoch s nárastom popularity aromaterapie, ako odvetvia alternatívnej medicíny. Okrem použitia v aroma difuzéry si nachádzajú svoje uplatnenie aj pri masáži alebo inhalovaní.
Použitie aromadifuzéra na „rozprášenie“ esenciálneho oleja do vzduchu
Aromadifuzér kombinuje účinky vodnej hmly a esenciálnych olejov. Pomocou jemného ultrasonického vlnenia rozkladá esenciálne oleje na extrémne malé mikročastice bez toho, aby ich zahrieval. Oleje si tak zachovávajú pôvodnú vôňu aj liečivé účinky. Aromadifuzér vám pomôže vytvoriť z každej izby voňajúcu oázu a navodiť relaxačnú atmosféru. Pridaním konkrétneho esenciálneho oleja môžete sebe, alebo vašim blízkym pomôcť s rôznymi ťažkosťami. Postačí pár kvapiek kvalitného oleja a môžete uľaviť nádche, kašľu, bolestiam hlavy, alebo zlému zaspávaniu. Správne zvolený olej vyčistí vzduch, alebo vám jednoducho spríjemní pobyt v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate.