Čipsy odjakživa nesú so sebou hrozbu obezity, nezdravého stravovania a rýchleho občerstvenia. Ich jedinečná chuť im však stále zaručuje bohatý úspech. Trh je plný výrobcov, ktorí ponúkajú rôzne príchute, jedinečné receptúry, ktoré sa nezaobídu bez glutamanu, konzervantov a ďalších umelých prísad a dochucovadiel. Podľahli ste presvedčeniu, že čipsy môžu byť chutné len ak sú pripravené tradičnou receptúrou a doplnené klasickými príchuťami? Vôbec nie. Predstavujeme vám banánové lupienky (originál plantain chips), ktoré vďaka svojmu zloženiu a exotickej chuti získali na svojej popularite.
Banánové lupienky sa pripravujú z banánov na pečenie (platanov). Je to druh banánov, ktorý rastie prevažne v Južnej Amerike, ale aj v západnej Afrike alebo v južnej časti Indie. Banány na pečenie alebo platany sú príbuznými žltých sladkých banánov, sú však väčšie, s hrubšou šupkou a obsahuju veľa škrobu. Tento škrob je v súčasnosti v hľadáčiku vedcov a výskumníkov, hovorí sa mu tzv. “rezistentný škrob” a zdá sa, že hrá významnú úlohu nielen pri čistení nášho tráviaceho traktu, ale aj pri boji s rakovinou hrubého čreva alebo cukrovkou. Treba si však počkať na závery z výskumných prác.
V čom sú výnimočné?
Trh je plný BIO produktov, zdravých náhrad stravy a podobne. Banánové lupienky sú alternatívou k nezdravým čipsom, ktoré sú dostupné v obchodoch. Bežné čipsy sa vyprážajú na oleji. Samozrejme, aj tie banánové. To je dôvod, ktorý čipsom všeobecne nepridáva na ich priazni. Avšak v banánových lupienkoch nie sú konzervanty, žiadne umelé dochucovadlá, či zvýrazňovače chuti. No nielen to zaručuje ich jedinečnosť. Sú pripravené zo zelených banánov na pečenie – platanov, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom tzv. rezistentných škrobov a ponúkajú vhodnejšiu a zdravšiu alternatívu k tradičným zemiakovým lupienkom.
Receptúra pochádza z tropických oblastí
Ak ste dovolenkovali v Karibiku alebo kdekoľvek v západnej Afrike, pravdepodobne ste sa s banánovými lupienkami už stretli. V Južnej Amerike narazíte na výraz “chifles“, teda banánové lupienky. Toto pomenovanie sa používa hlavne v Peru a Ekvádore. V Bolívii sú to “chipilo”, v Guatemale zase “plataninas”, na Kube “mariquitas”, v Puerto Rico “platanutres”, či “platanitos” v Dominikánskej republike. V Južnej Indii ich nazývajú “pazhampori”. Na prvý pohľad vyzerajú ako sušené banány, avšak sú škrobovité, nie presladené a majú vysoký obsah draslíka, vlákniny a odolného škrobu.
Ako sa pripravujú?
Na prípravu originálnych banánových lupienkov (platankov) je potrebné použiť ešte zelené alebo mierne žlté banány, aby boli lupienky chutné a chrumkavé. Afričania si dokonca vytvorili viac variácií, preto exotickú pochúťku môžete nájsť v slanej aj sladkej podobe. Do slaných platanov sa pridáva soľ, prípadne čili a limetkový prášok. Sladká verzia pozostáva len z banánov, ktoré sú prirodzene sladké (dozreté banány).
Aj keď je príprava banánových lupienkov veľmi jednoduchá, predsa sa vo svete nájde miesto, kde majú chifles tradičný proces prípravy. Nachádza sa v Peru, v regióne Piura. Na prípravu sa tu používajú zelené aj žlté – zrelé platany. Nezrelé sa krájajú na krúžky, zo zrelých sa zase robia pásiky. Vypražia sa a dochutia soľou. Dôležitou súčasťou procesu prípravy sú drevené kachle zo stromu Algorrobo blanco (Mesquite), ktoré dodajú chifles zvláštnu vôňu a chuť.
Zaujímavosťou je, že APROCHIP (Asociación de Productores de Chifles Piuranos), čo je organizácia, združujúca 14 lokálnych výrobcov chifles z regiónu Piura, sa snaží vyhlásiť chifles za národný produkt Peru. Uvidíme, či sa im to podarí.
Alternatíva k zdravému životnému štýlu
Čoraz viac ľudí vyhľadáva kvalitné potraviny a zakladá si na zdravom životnom štýle. V zdravom stravovaní sú mimoriadne vyhľadávané potraviny bohaté na vlákninu a zdraviu prospešné látky, vrátane rezistentných škrobov. Rovnako tu platí eliminovanie sodíka v príjme potravín.
Vláknina nasýti!
Banán je predovšetkým bohatý na vlákninu a práve platany sa môžu pochváliť vysokým obsahom vlákniny. Banánové lupienky obsahujú 8 až 12 percent dennej hodnoty tejto živiny, čo je asi dvakrát až trikrát viac ako v zemiakových lupienkoch. Nedostatok vlákniny vedie k tráviacim ťažkostiam. Vláknina taktiež spomaľuje trávenie, takže nebudete hneď siahať pre ďalší balíček lupienkov.
Platany sú bohatým zdrojom rezistentného škrobu
Rezistentný škrob – v preklade resistant starch – je práve zdrojom už spomenutej vlákniny. Hlavným základom sú zelené banány, avšak pridávajú sa k nim aj strukoviny a vysoko amylózové škroby. Kvôli nedostatku prírodných zdrojov rezistentného škrobu v strave, trh ponúka veľké množstvo rezistentných škrobov, ktoré sú vyvíjané na komerčnej báze. Mnohé štúdie sa zaoberajú možnosťami a spôsobmi pridávania rezistentných škrobov napríklad do cereálií alebo do pečiva, čo nasvedčuje aj ich priaznivý vplyv na trávenie. Komerčný rezistentný škrob má neutrálnu chuť a farbu, a disponuje menšou veľkosťou častíc, ktorá spôsobuje len minoritné zmeny v systéme produktov s tradičnou vlákninou.
Čo to vlastne rezistentný škrob je? Ide o druh škrobu, ktorý prejde tráviacim traktom bez zmeny, teda naše telo ho netrávi. Funguje ako druh rozpustnej vlákniny a uľahčuje prechod potravy cez tráviaci trakt. Štúdie ukazujú, že rezistentné škroby môžu mať zdravotné účinky. Platany tak môžeme zaradiť medzi „superfood“. Ukazuje sa, že vyšší príjem rezistentných škrobov môže znížiť riziko obezity, cukrovky a rakoviny hrubého čreva. V roku 2014 sa dokonca na túto tému konalo medzinárodné sympózium v americkej Iowe.
Rezistentné škroby sú v podstate potravou pre priateľské baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve. Majú aj ďalšie prospešné účinky, napríklad znižujú hladinu pH, čím znižujú zápaly a pomáhajú tak znižovať riziko rakoviny hrubého čreva. Mastné kyseliny, na ktoré sa rezistentné škroby premenia po konzumácii črevnými baktériami, ďalej putujú do krvného obehu a ďalších orgánov, kde môžu mať prospešné účinky. Znižujú napríklad hladinu cukru v krvi po jedle, zlepšujú reakciu buniek na inzulín, zvyšujú pocit sýtosti, môžu tak pomôcť aj pri chudnutí.
Na webe si môžete vyhľadať vedecké články na tému rezistentných škrobov
Obsah sodíka
Pri téme obsahu sodíka majú platany jednoznačnú výhodu oproti zemiakovým lupienkom. Banánové lupienky obsahujú približne 30 až 50 miligramov sodíka, pričom bežné zemiakové lupienky až 128 miligramov. Priveľa obsahu sodíka v tele vplýva na vysoký krvný tlak, ktorý spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia a infarkt. Preukázateľný národ je napríklad Amerika, kde sa nezdravé jedlá s obsahom sodíka (hlavne chipsy a hamburgery z fastfoodov) konzumujú denne, čo zapríčiňuje obezitu obyvateľstva.
Ak preferujete zdravú stravu, ale predsa lupienkom nedokážete odolať, alebo ste len milovníkom banánov na všetky spôsoby, vyskúšajte banánové lupienky ako jednu z alternatív jedla v trošku zdravšom štýle. Navyše ich môžete využiť nielen ako chutný snack k večernému filmu, ale aj ako prílohu k jedlu.
Banánové lupienky si môžete zakúpiť v našich predajniach Madal Bal v Bratislave, Trenčíne a Košiciach. Adresy nájdete na https://nature7.sk/kontakt/